Collection: Russo's Fruits and Vegetables

Russo’s was founded 100 years ago by our great-grandfather Antonio Russo who was a farmer and businessman. Antonio farmed throughout his life and developed strong relationships with farmers across Massachusetts. Today, we proudly carry products at our store from those same local farms befriended by Antonio. In addition, we carry fruits, vegetables, cheeses, meats and specialty items from New England, the United States and around the world. Recently, we have expanded our Organics department to carry the freshest, highest quality and most affordable organic items in the marketplace. 
273 products
  • AA Choy Root, lb.
    Regular price
    $1.98
    Sale price
    $1.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • AA Choy, lb.
    Regular price
    $0.98
    Sale price
    $0.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Almond Butter+Chocolate Sea Salt, by Big Spoon Roasters, 1 jar
    Regular price
    $13.98
    Sale price
    $13.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Almond Butter, by Big Spoon Roasters, 1 jar
    Regular price
    $12.98
    Sale price
    $12.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Almonds, raw, whole, lb.
    Regular price
    $5.98
    Sale price
    $5.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Aloe Vera, lb.
    Regular price
    $1.98
    Sale price
    $1.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Apple Cider, Box Mills Farm
    Regular price
    from $2.98
    Sale price
    from $2.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Apples, Cortland, lb.
    Regular price
    $1.49
    Sale price
    $1.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Apples, Cosmic Crisps, lb.
    Regular price
    $2.98
    Sale price
    $2.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Apples, Envy, lb.
    Regular price
    $2.49
    Sale price
    $2.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Apples, fresh picked locally grown, 4-5 lb. bag
    Regular price
    $4.98
    Sale price
    $4.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Apples, Fuji, lb.
    Regular price
    $1.49
    Sale price
    $1.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Apples, Golden Delicious, lb.
    golden delicious yellow apples
    Regular price
    $1.49
    Sale price
    $1.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Apples, Granny Smith, lb.
    granny smith delicious green apples
    Regular price
    $1.49
    Sale price
    $1.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Apples, Honeycrisp, lb.
    Regular price
    $2.49
    Sale price
    $2.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Apples, Opal, lb.
    Regular price
    $2.49
    Sale price
    $2.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Apples, Pink Lady, lb.
    Regular price
    $1.98
    Sale price
    $1.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Apples, Royal Gala, lb.
    Regular price
    $1.49
    Sale price
    $1.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Arugula, Organic Olivia's Baby Arugula, 1 container
    Regular price
    $2.98
    Sale price
    $2.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Asian Greens Specialty Box
    Regular price
    $150.00
    Sale price
    $150.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Asian Greens Specialty HALF Box
    Regular price
    $80.00
    Sale price
    $80.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Asparagus, lb.
    Regular price
    $1.49
    Sale price
    $1.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Avocados, Organic, each
    Regular price
    $1.98
    Sale price
    $1.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Awesome Kids Fruit Box
    Regular price
    $60.00
    Sale price
    $60.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Baby Bok Choy, lb.
    Regular price
    $1.98
    Sale price
    $1.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Balsamic Vinegar of Moderna IGP, 8.45 fl oz.
    Regular price
    $10.98
    Sale price
    $10.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Bananas, lb.
    Regular price
    $0.59
    Sale price
    $0.59
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Basic Box
    Regular price
    $55.00
    Sale price
    $55.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Beans, Green, lb.
    Regular price
    $2.49
    Sale price
    $2.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Beans, Haricot Verts, lb.
    Regular price
    $2.98
    Sale price
    $2.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Beets, bunch
    Regular price
    $1.98
    Sale price
    $1.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Big Box
    Regular price
    $115.00
    Sale price
    $115.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Biscotti, anise (3 cookies)
    Regular price
    $5.98
    Sale price
    $5.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Blood Oranges, lb.
    Regular price
    $2.49
    Sale price
    $2.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Blueberries, Frozen Organic Wild Blueberries, 3 lbs.
    Regular price
    $22.49
    Sale price
    $22.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Blueberries, Organic
    Regular price
    $4.98
    Sale price
    $4.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Bread, Russo’s Cinnamon Loaf bread
    Regular price
    $5.49
    Sale price
    $5.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Bread, Russo’s Homemade Farmhouse Bread (sliced!)
    Regular price
    $3.98
    Sale price
    $3.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Broccoli Crowns, lb.
    Regular price
    $2.49
    Sale price
    $2.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Broccoli Rabe, lb.
    Regular price
    $2.98
    Sale price
    $2.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out