Collection: Russo's Fruits and Vegetables

Russo’s was founded 100 years ago by our great-grandfather Antonio Russo who was a farmer and businessman. Antonio farmed throughout his life and developed strong relationships with farmers across Massachusetts. Today, we proudly carry products at our store from those same local farms befriended by Antonio. In addition, we carry fruits, vegetables, cheeses, meats and specialty items from New England, the United States and around the world. Recently, we have expanded our Organics department to carry the freshest, highest quality and most affordable organic items in the marketplace. 
273 products
  • Broccolini, each
    Regular price
    $2.98
    Sale price
    $2.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Brussels Sprouts, lb.
    Regular price
    $2.49
    Sale price
    $2.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Burro Bananas, lb.
    Regular price
    $0.98
    Sale price
    $0.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cabbage, Green, each
    Regular price
    $2.89
    Sale price
    $2.89
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cabbage, Red, each
    Regular price
    $4.49
    Sale price
    $4.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cactus Leaves, lb.
    Regular price
    $0.49
    Sale price
    $0.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cantaloupe Melon, each
    Regular price
    $2.98
    Sale price
    $2.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Carrots, Loose, lb.
    Regular price
    $0.79
    Sale price
    $0.79
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Carrots, Organic Rainbow Color, lb.
    Regular price
    $2.49
    Sale price
    $2.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Carrots, Organic, 2 lb. bag
    Regular price
    $2.98
    Sale price
    $2.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cashew Butter, by Big Spoon Roasters, 1 jar
    Regular price
    $13.98
    Sale price
    $13.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cauliflower, each
    Regular price
    $2.49
    Sale price
    $2.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Celery Bunch, each
    Regular price
    $1.98
    Sale price
    $1.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Celery Root, each
    Regular price
    $3.49
    Sale price
    $3.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chard, Organic Rainbow Chard, bunch
    Regular price
    $3.49
    Sale price
    $3.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chard, Red Swiss Chard, each
    Regular price
    $2.49
    Sale price
    $2.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cheese, Bijou Goat from Vermont Creamery
    Regular price
    $8.98
    Sale price
    $8.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cheese, Brie
    Regular price
    $6.98
    Sale price
    $6.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cheese, Camembert, 7 oz.
    Regular price
    $7.98
    Sale price
    $7.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cheese, Capri Goat , Herb Garlic, 5 oz.
    Regular price
    $6.98
    Sale price
    $6.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cheese, Cheddar Cheese, Grafton Village, 8 oz
    Regular price
    $8.98
    Sale price
    $8.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cheese, Feta, Pineland Farms, 8 oz.
    Regular price
    $5.98
    Sale price
    $5.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cheese, Mozzarella House, 1 lb.
    Regular price
    $6.98
    Sale price
    $6.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chicken Dinner Box featuring Russo’s Rotisserie Chicken
    Regular price
    $60.00
    Sale price
    $60.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chinese Broccoli, lb.
    Regular price
    $2.49
    Sale price
    $2.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chocolate, Taza Organic Chocolate, Cacao Puro, Dark, 2.7 oz
    Regular price
    $4.98
    Sale price
    $4.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chocolate, Taza Organic Chocolate, Salted Almond, Dark, 2.7 oz
    Regular price
    $4.98
    Sale price
    $4.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chocolate, Taza Organic Chocolate, Vanilla, 2.7 oz
    Regular price
    $4.98
    Sale price
    $4.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cipollini Onions, lb.
    Regular price
    $3.00
    Sale price
    $3.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Collard Greens, bunch
    Regular price
    $2.98
    Sale price
    $2.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Comfort Box
    Regular price
    $145.00
    Sale price
    $145.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cranberry, 1 bag
    Regular price
    $1.98
    Sale price
    $1.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Crispbread, Knekkerbrod Organic Crispbread by Norwegian Baked, 1 bag
    Regular price
    $7.98
    Sale price
    $7.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cucumber, English Cucumbers, each
    Regular price
    $0.98
    Sale price
    $0.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cucumbers, Baby Cucumbers, lb.
    Regular price
    $2.49
    Sale price
    $2.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cupcake Box
    Regular price
    $24.00
    Sale price
    $24.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Dandelion Greens, lb.
    Regular price
    $1.98
    Sale price
    $1.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Date Coconut Rolls, each
    Regular price
    $2.49
    Sale price
    $2.49
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Dog Treats, Vermont Organic Dog Eats, Beef & Veggies, 1 bag
    Regular price
    $8.98
    Sale price
    $8.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Dog Treats, Vermont Organic Dog Eats, Ginger Snaps, 1 bag
    Regular price
    $7.98
    Sale price
    $7.98
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out